Bugün, 28 Eylül 2021 Salı
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Tuz Gölü Kurban Bayramı'nda ziyaretçi akınına uğradı

Aksaray | Aksaray haber | aksarayhaber68 | Aksaray son dakika | Aksaray haberleri |Son Dakika Aksaray Haberleri | gazete | Aksaray yerel haber | Haber Aksaray

Tuz Gölü’nde yürüme turizmi

Türkiye’nin 2’inci büyük gölü olan ve eşsiz doğal manzarasıyla ziyaretçilerini adeta büyüleyen Tuz Gölü Kurban Bayramı’nda da ziyaretçilerin akınına uğradı. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Tuz Gölü’nde ziyaretçiler çıplak ayakla yürüyerek eşsiz doğa manzarasının tadını çıkardı.

Aksaray, Konya ve Ankara ve sınırında bulunan Tuz Gölü, ziyaretçi akınına uğruyor. Kimisi doğa hobisini gidermek, kimisi tuzlu suda yürüyerek şifa bulmak, kimisi ise gezinti amaçlı gelen yerli yabancı turistler, Kurban Bayramı’nda da Tuz Gölü’nde çıplak ayakla yürüme turizmine katıldı. Eşsiz ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilerine unutulmaz bir doğa gezintisi sergileyen Tuz Gölü tatil beldelerinde sahil kenarlarını aratmayan manzaralara sahne oldu. Dünyanın tuz oranı en yüksek göllerinden birisi olan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 60'ını karşılarken, göldeki üç işletmeden yılda yaklaşık 2.5 Milyon ton tuz hasadı yapılıyor. Derinliği 10 ile 20 santimi geçmeyen gölü binlerce yerli yabancı turist ziyaret ederken, Tuz Gölü bayramda da ziyaretçileri tarafından ilgi gördü. 7’den 70’e her yaştan ziyaretçinin geldiği ve sahil manzaralarını aratmayan Tuz Gölü’nde çocuklar tuzlu suda oyunlar oynarken, gençler muhteşem doğasıyla Tuz Gölü’nde fotoğraflar çektiriyor.
Bayram tatiline giderken Tuz Gölü’nü de görmeden geçmek istemediklerini belirten Emre Özgür (30), “Biz İstanbul’da geliyoruz. Yaklaşık 5-6 saattir yoldayız. Tuz Gölü’nü seviyoruz. Eşim buralı. Burayı da görmeden gitmeyelim dedik. Gördüğünüz gibi çok güzel” dedi. Özkan Adıyaman (35), ““Vallahi Tuz Gölü gayet güzel. Yani beğendik. Zaten daha öncede gelmiştik buraya. Güzel yani. Ankara’dan Konya’ya geçiyoruz. Böyle bir bayram ziyareti olsun diye geldik yani” derken, Ahmet Arslan (42) ise, “Vallahi eskisi gibi değil, epey bir kirlenmiş, bakımsız olmuş. Ankara’nın kalabalığından kaçmak istedik ve buraya geldik bayramda. Ben eskiden gelmiştim çok güzeldi. Şu an bakıyorum da çevreye epey bir kirletmişler. Düşüncesizler maskelerini bile atmışlar. Onun için fazla duramadık gidiyoruz” ifade etti.