Bugün, 25 Şubat 2021 Perşembe
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Vali Aydoğdu:Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır

Vali Aydoğdu:Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe özel bir mesaj yayımladı. Vali Aydoğdu, “Engellilik, sadece kişinin ya da mensubu olduğu toplumun değil, tüm insanlığın ortak sorunudur. Bundan dolayıdır ki,  “Birleşmiş Milletler, engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık tarihini, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan etmiştir. 

 Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır. Bunun idrakiyle hareket ederek, öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması biz idarecilere düşen en önemli görevlerden biridir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, onları üretime dâhil ederek toplumda aktif rol üstlendirecek çalışmalar yapmaktır.

Devletimiz, engellilerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için etkin, süratli ve verimli çalışmalar yürütmektedir. Devletimiz bu kapsamda engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitim kurumlarının açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödemekte, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da aylık bağlamaktadır. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza özel sektörde ve kamu kurumlarında iş imkânı veren düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizin en önemli duyarlılıklarından biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın artması dileğiyle  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum."