Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

10.04.2020

  • İMSAK 04:43
  • GÜNEŞ 06:08
  • ÖĞLE 12:50
  • İKİNDİ 16:29
  • AKŞAM 19:22
  • YATSI 20:42

Korona virüs nedeniyle iş yeri kapanan esnaf ve işçiye nakit deste...

10 Nisan’da polis ekiplerine tatlı ikramıyla moral desteği

Sağlık Bakanlığı 14 bin personel alımı kura sonuçları açıklandı!

Demirci Beldesinde örnek yardımlaşma

Katar'dan ülkemize gelen 360 Türk Vatandaşı Aksaray'da karantina m...

Araçlar durdurularak vatandaşların ateşi ölçülüyor

Evden çıkamayanların temel ihtiyaçları karşılanıyor

Milletvekili Erel,Aksaray'da çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti TBMM...

Başkan Altınsoy:Türkiye yeni hükümet sisteminin gücünü kullandı

AK Parti İl Başkanları toplantısı telekonferans ile yapıldı

İl Başkanı Altınsoy:İşçi ve işverenlerimizin yanındayız

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay:Sıfır atık projesi okullarda eziyete dönüşmesin

Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay yaptığı açıklamada;

"ÇEVREMİZİ KORUYAMADIK , YİNE SONDAN YERİMİZİ AYIRTTIK"

İçinde bulunduğumuz toplumu oluşturan ortam çevremizdir. Kalbimiz kadar temiz bir çevrede yaşamak her insanın hakkıdır. Çevre insanın evidir, evini kirletmediğin gibi çevreni de koru.

 

Şunu her zaman hatırlamalıyız! Dünya bize emanet, bizden de gelecek nesillere emanet olacaktır. Temiz çevre güzel ve sağlıklı yaşam demektir bu anlayışla tüm Dünya Çevre duyarlılığına sahip çıkarken en sonlarda kalan Türkiye olmuştu, Türkiye Doğa ve çevrenin farkına vardığında ise ne yazık Aksaray sonuncu oldu.

 

İnanın hiç şaşırmadım Aksaray kamuoyu işin ciddiye alınması için zoru görmedikçe asla pirim vermeyen yapıdadır. Tıpkı mecbur kalmadıkça Doğal gaza geçmeyen lüks binalarda oturanların kalorifer kazanlarına atılan kara kömürün kıvrıla kıvrıla çıkan dumanıyla zehir salgılamasını bildiği halde bir türlü görmezden gelerek direnmesi gibi.

 

Çevre deyince birkaç kutuya ayrı ayrı kağıt, şişe, plastik ve kimyasal atık atılmasıyla olmuyor bu oyunun tatlı tarafı  bu kutuları ya dönüşüm firmaları alıp veriyorlar, yada belediye alıp veriyor  renkli renkli kutulara ayrıştırıyoruz özenle buraya kadar güzel ancak.

haftanın belli günlerinde atıkları almaya gelen araçlara bakarsanız her gün aynı vasıta gelir tüm kutuları ayırmadan aracın içine dökerek götürür. Sizin özene bezene ayrıştırmanızı dikkate bile almazlar  Anlaşılan çevre duyarlılığımız çevre bilinciyle değil çevre için harcanan demir yığınlarıyla yerleştirilmeye çalışılıyor. Eğer atıklar ayrıştırılacaksa emeğe saygı göstererek 4 ayrı renkli araçlar atıkları toplamaları için göndermeleri gerekir.

 

Hatırlatırım köy okullarına giden dönüşüm aracı felan yok, biriken çöp ve atıklarını sıfırlamak için köylerdeki öğretmenler sırtlayıp ilçeye götürecekmiş, talimat öyle acaba bu çevre zulmünden idarecilerin haberi varmı, vallahi yoktur onlar kesinlikle işin çevreye yararlı kısımlarını görürler,  kimse gidipte derdini yukarıya açıklayamaz asla da sorgulayamazlar. 

 

Aksaray çevre konusunda sınıfta kalınca ayırımsız tüm kurum kuruluşlar hatta okullar yazıyla uyarıldılar.  Atık geçici toplama alanı diye 4 gözlü tel çitlerle çevrili mekan oluşturuluyor bir gözeneği 1.500 tl ye mal oluyormuş. 4 gözlü yapılacağından toplamda 6 bin lira tutuyor.

 

 

Verilen emir gereği Köylerdeki ilkokulda aynı masrafı yapacak  sanayi girişinde 12 kurumun yer aldığı valilik ek bina da aynı masrafı yapacak Adaletsiz bir çevre korumacılığı ve zorlama bir tavırla sıfır atık sorunu çözülmeye çalışılıyor.

Anlaşılan bir dönüşüm firmasıyla protokol yapılmış aldıkları çöpler için ödeme yapacaklarmış.  Madem geri dönüşüm firması bu çöpler için bir ödeme yapacaksa ihale edilirken tüm okullara neden ‘’ Atık geçici toplama alanı’’ masrafını  Dönüşüm firmasına yüklemediniz, en fazla tüm kurumların bir yıllık çöp parası oraya verilebilirdi.  Köyden gelen okul müdürü cebinden ödeyerek aldığı tel örgü çitini beğenmeyip standart isteyen ilçe milli eğitim görevlilerinin acaba köy okulunda okuyan öğrencilerden kaç tanesinin para ödeme gücü vardır. Sormuşmudur. bütçe olmadığı için kara kara düşünenlerden  durumdan haberi var mıdır.

 

  Çevre için sıfır atık; Sürdürülebilir akıllı bir kalkınma politikası uygulayarak, insanların yaşamlarını iyi bir düzeyde sürdürebilmeleri için gereksinim duydukları doğal kaynakları gelecek nesilleri de düşünerek doğaya, amaca ve çevreye uygun bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır.

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları çevre sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Doğayı korumak, çevre sorunlarının çözümü için çalışmak ve gelecek kuşaklara daha temiz daha iyi bir yaşam alanı bırakmak tüm insanlığın en önemli görevlerinden birisi olmalıdır.

Dünya nüfusunun hızla artması, çarpık kentleşme, sanayileşme artıklarının çevreye yayılması, toprak, hava, su gibi doğal kaynakların israf edilmesi gibi faktöre bağlı olarak iklim değişikliğinden toprak, su ve havanın kirlenmesinden, biyolojik zenginliğin azalmasına kadar baş gösteren çeşitli önemli sorunlar insanlığı ve geleceği tehdit etmektedir. 

Oysa biz karayolu üzerinde e-90 dan geçen yolcuların burunlarını tıkayarak geçtiği AKSARAY KARASU DERESİ nin sorununu çevre sorunu olarak göremiyoruz bile. sınıflarda çöpleri basket atarken kutuya atmayı yeterli görüyoruz.

Tabiatı korumak ve küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin ahlaki ve insani bir görevidir. Çevreye karşı daha bilinçli, daha özverili bir davranış sağlayarak çevre kirliliğine son vermeliyiz. Bu uğurda tüm okullarda hatta ana sınıflarından başlayarak eğitim verilmelidir yanına fidan sevgisi , hayvan  sevgisinide katarak işlenmelidir. biz kendi çağımızdan umutlu değiliz bari gelecek nesli koruyalım. Emine Erdoğanı kutluyorum, Işıl Mantıyı kutluyorum gayelerinin, Doğanın geleceğin garantiye almaya yönelik oldukları için. Hepimize düşen sorumluluklar var elbette  BİRLİKTELİKLEsorunlar aşılacaktır 

Bu duygu ve düşüncelerle; Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için yaşadığımız çevrenin kirlenmesini önleyerek, yeşil alanları ve doğanın dengesini sağlayan canlıları koruyup kollamak gerekir. Daha temiz bir dünya için çevreye olan sorumluluklarımızı, toplum ve bireysel olarak yerine getirip insanlığı daha temiz yaşanabilir dünya bırakma temennisiyle

(Masrafsız)  Geri dönüşüme destek ver , çevrene saygı göster…

 

      Abdulkadir Ay

Yeşil Doğa Derneği Başkanı

Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com