Bugün, 13 Mayıs 2021 Perşembe
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Zorlu kış şartlarında kurtarma operasyonlarının vazgeçilmez araçları

AKSARAY Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Arama Kurtarma ekibinin zorlu arazi şartlarında afetzedeye ivedi bir şekilde ulaşabilmesi için arama ve kurtarma araçları envanterinde bulunan 8x8 amfibik araç ve kar motosikleti kurtarma operasyonlarının vazgeçilmez ekipmanları arasında yer alıyor.

AFAD 8x8 Amfibik Arama Kurtarma Araçları, bataklıklarda, sığ sularda, yolu bulunmayan engebeli ve eğimli arazilerde, yoğun karlı araziler ile enkazların arasında kolaylıkla ilerleyebilir. Bu sayede, su baskını, sel, çığ, heyelan, yangın ve deprem gibi ülkemizin sık karşılaştığı afetlerde hayat kurtarılmasını sağlıyor.

50 derece dik yokuşları çıkabilir, 45 derece yan eğimli arazilerde yol alabilir. 35 litre benzinle 8 saat aralıksız arama-kurtarma çalışması yapabilir.

Karada 6, suda ise 4 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, sedye konulduğunda ise 3 personel taşıyabilir.

AFAD'ın filosuna amfibik araçları katmasından sonra doğada arama kurtarma için istenen helikopter desteği %80 oranında azalmıştır. Bunun sebebi araçların, ulaşılması için daha önce helikopter gerektiren noktalara karadan ulaşma imkanı vermesidir. Bu araçların envantere girmesinden önce arama kurtarma için 5 helikopter uçuşuna ihtiyaç duyulurken bugün bu ihtiyaç 1'e düşmüştür

AFAD İl Müdürü Cezmi Türkmen, ağır kış şartlarında, karın yoğun olduğu dönemlerde arama çalışmalarının güçlükle yapılabildiğine dikkat çekti.

Bu amaçla alınan araçların çalışmaları daha etkin hale getirdiğini  belirten Türkmen, 'Arama kurtarma amaçlı olarak alınan 8x8 amfibik araç,kar motorsikleti ile multikopter insansız hava aracı ile imkanlarımız genişledi. Bu araçlarımızı her türlü arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabileceğiz. Araçlarımız çok fonksiyonlu özelliklere sahip. Aksaray da artık ulaşılamayacak yerleşim yeri, müdahale edilemeyecek bir olay kalmayacak.' diye konuştu.